یکی از مشکلات امنیتی دیجیتال که روزبه‌روز و با سرعت دامنه وسیع‌تری پیدا می‌کند، انتشار لینک‌های آلوده است. لینک‌های آلوده‌ای که از طریق ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها بین کاربران منتشر می‌شوند و حاوی بدافزارها و سایت‌های آلوده یا فیشینگ هستند. در این مقاله به معرفی سایت‌هایی می‌پردازیم که کارشان چک‌کردن امنیت لینک‌هاست و می‌توانند به شما بگویند که روی یک لینک کلیک کنید یا نکنید.

بسیاری از لینک‌هایی که شما دریافت می‌کنید، به‌ظاهر استاندارد هستند یا لینک‌های کوتاه‌شده‌ای هستند که اصلا از ظاهر آن‌ها نمی‌شود تشخیص داد که آلوده‌اند یا سالم. بنابراین هرگز سعی نکنید امنیت سایت‌ها را از ظاهر لینک‌ها تشخیص دهید.

زمانی که لینکی را دریافت می‌کنید - حالا از هر طریقی - پیش از آن‌که روی آن کلیک کنید و مشکل امنیتی برای خودتان درست کنید، ابتدا امنیت آن را چک کنید. 

برای بررسی امنیت لینک‌ها می‌توانید از سرویس‌های آنلاین رایگان در این زمینه استفاده کنید. استفاده از این سایت‌ها بسیار ساده است. کافی ست لینک را در قسمت جستجوی این سایت‌ها قرار دهید و دکمه Enter را بزنید تا جستجو آغاز شود. در نهایت اگر نتیجه خوب بود، می‌توانید روی لینک مورد نظر کلیک کنید. 

لیست سایت‌های معتبر برای بررسی امنیت لینک‌ها:

- Norton Safe Web

- ScanURL

- PhishTank

- Google Transparency Report

- VirusTotal Safe

- PSafe Dfndr Lab 

- URLVoid

این سایت‌ها از شما در مقابل تروجان‌ها، باج‌افزارها (Ransomware)، ویروس‌ها و حملات فیشینگ از طریق لینک‌های آلوده محافظت می‌کنند.