فناوری شارژ سریع یا فست شارژ در گوشی‌های تلفن همراه، باعث شده زمان شارژ شدن باتری این دستگاه بسیار کمتر از گذشته شود. اما برخی مشکلات وجود دارند که باعث می‌شوند شارژ سریع گوشی‌های هوشمند از کار افتاده و یا در عملکرد آن اخلال ایجاد شود.

اما علت کار نکردن فست شارژ در گوشی شیائومی چیست؟ با حل مشکل کار نکردن فست شارژ شیائومی در ادامه همراه ما باشید.

دلیل کار نکردن فست شارژ گوشی شیائومی چیست؟

میدانید که همیشه قبل از حل مشکل ما دلایل موضوعات را برای شما مطرح میکنیم چرا که دانستن دلایل و رفع آنها میتواند به صورت کلی مشکل را برطرف کند، مشکل فست شارژ شیائومی هم میتواند به دلایل سخت افزاری بروز کند که برخی از آنها را به راحتی میتوانیم رفع کنیم مثل خراب بودن پریز یا مشکلاتی که در کابل به وجود می آید و هم میتواند به صورت نرم افزاری باشد برخی مواقع ممکن است یک نرم افزار، یک بد افزار و یا حتی یک آپدیت انجام نشده شما را از استفاده از قابلیت فست شارژ شیائومی محروم کند پس با هم به سراغ رفع هر یک از مشکلات برویم.

علت شارژ نشدن گوشی شیائومی و بررسی نرم افزاری

همانطور که در بالا اشاره کردیم دلیلی کار نکردن فست شارژ میتواند هم مشکلات نرم افزار باشد هم مشکلات سخت افزار بهتر است اول به سراغ حل مشکلات نرم افزار برویم اگر موضوع برطرف نشد موضوعات مرتبط با سخت افزار را تا جایی که برای شما انجامش امکان پذیر باشد بررسی خواهیم کرد.

نرم افزار های گوشی را بررسی کنید

اولین دلیل کار نکردن فست شارژ این است که اخیرا نرم افزاری نصب کرده اید مانند نرم افزار های مانیتور کارکردن گوشی، آنتی ویروس های موبایل، برخی بازی ها و .... که این گونه نرم افزار ها میتواند در کنار کارهای مفیدی که برای شما انجام میدهد گاهی عملکرد گوشی را مختلف کند البته معمولا داخل نرم افزار تنظیماتی وجود دارد که میتوانید فست شارژ را فعال کنید اما برای اینکه متوجه بشیم کدام نرم افزار ها این اختلال را به وجود آورده است، بهتر است اول بررسی کنیم که از چه زمانی فست شارژ کار نمیکند و نرم افزار هایی که از این زمان نصب کردیم را یکی یکی حذف کنید و یک بار فست شارژ گوشی شیائومی خود را بررسی کنید اگر درست نشده بود به سراغ نرم افزار بعدی بروید و اگر با حذف تمام آنها مشکل برطرف نشد به سراغ راه حل بعدی میرویم.

مشکل فست شارژ را تنهابا بستن برخی نرم افزار ها حل کنید

یکی دیگی از مواردی که لازم است توجه کنید این است که بازی کردن با موبایل و یا فیلم نگاه کردن در فرایند شارژ گوشی اختلال ایجاد میکند، همچنین نکته ی بسیار مهم این است که به هیچ عنوان در زمان شارژ گوشی با آن پردازش های سنگین مانند بازی و تماشای فیلم انجام ندهید چرا که برای باتری گوشی بسیار آسیب زا است، برای نگهداری صحیح از باتری گوشی مطلب : افزایش عمر باتری گوشی های شیائومی را بخوانید .

 بنابراین مشکل کار نکردن فست شارژ در گوشی‌ های شیائومی ممکن است پردازش یکی از نرم افزار ها باشد، حتی برنامه هایی که شما از باز بودن آنها با خبر نیستید بنابراین ابتدا تمامی نرم افزار ها را از حالت اجرا خارج کنید، پس از آن برای اینکه هیچ نرم افزار از اینترنت گوشی استفاده نکند گوشی را بر روی حالت پرواز قرار دهید و فست شارژ را بررسی کنید، ممکن است بگویید ما که نمیتوانیم هر بار که قصد داریم گوشی را شارژ کنیم آن را در حالت پرواز قرار دهیم، بله درسته این کار فقط برای تست است اگر دیدین در این حالت فست شارژ درست کار میکند لازم است نرم افزارهایی که از اینترنت و بلوتوث در حال استفاده هستند را چک کنید و حذف کنید چرا که آنها در حال ایجاد اختلال در کارکرد صحیح فست شارژ گوشی شیائومی شما شده اند.

فعال کردن فست شارژ گوشی به صورت نرم افزاری

یکی دیگر از دلایلی که باعث میشود کابران از کار نکردن فست شارژ شیائومی شکایت داشته باشند این است که این ویژگی را فعال نکرده اند! البته که به صورت دیفالت قابلیت فست شارژ فعال است اما ممکن است به دلیلی غیر فعال شده باشد که با انجام مراحل پایین میتوانیم مشکل آن را برطرف کنیم:

 •  برای انجام اینکار ابتدا وارد setting  گوشی خود شوید
 • حالا عبارت Fast Charging را سرچ کنید و تنظیمات مرتبط با فست شارژ را باز کنید
 • حالا در این صفحه لازم است گزینه  Fast Charging یا Fast Cable Charging را فعال کنید.

حل مشکل با حذف حافظ کش گوشی

معمولا بیشتر نرم افزار ها در سیستم عامل های مختلف مخصوصا اندروید در زمانی که برای اولین بار اجرا میشوند با سرعت پایین تری شروع به کار می کنند، این برنامه ها و یا نرم افزارها برای افزایش سرعت عملکرد خود برای خود فضایی را تحت عنوان حافظه کش اختصاص میدهند و اطلاعات مورد نیاز خود را در آن حافظه قرار می دهند  به همین دلیل است که در اجراهای بعدی برنامه ها و نرم افزار های گوشی سریع تر اجرا میشوند اما همین فضای کش پس از مدتی که بیش از حد فضا را اشغال میکند و بیش از حد داده هایی را ذخیره میکند میتواند مشکل ساز شود هر چند که این حافظه (حافظه ی کش) باعث اجرا شدن سریع تر و راحت تر برنامه می شود سرعت لود کردن یا اجرا شدنشان به حداقل می رسد. بهتر است آن را هر چند مدت یکبار حذف کنیم.

حذف کش گوشی نه تنها باعث افزایش سرعت شارژ شدن گوشی میشود بلکه موجب عملکرد بهتر آن نیز میشود بنابراین هر چند وقت یکبار اینکار را انجام دهید و نگران حذف شدن اطلاعات گوشی خود نباشید چرا که نرم افزار مورد نظر در اجرای بعدی مجدد این فضا را برای خود ذخیره میکند و داده های مورد نیاز خود را در آن ذخیره میکند.

برای بررسی کار نکردن فست شارژ گوشی را به حالت سیف مود ببرید

حالت سیف مود برای تمامی سیستم عامل ها به صورتی است که حالت امن سیستم عامل مورد نظر است یکی از راه هایی که ما برای وجود مشکل سخت افزار و یا وجود مشکل در سیستم عامل گوشی مورد بررسی قرار میدهیم این است که گوشی را به حالت سیف مود میبریم و در این  حالت فست شارژ گوشی خود را چک میکنیم اگر مشکل از نرم افزار و سیستم عامل باشد ویژگی فست شارژ به درستی کار میکند و اگر مشکل سخت افزاری باشد و یا حتی سیستم عامل باشد که در این حالت هم این قابلیت به درستی کار نمیکند! بنابراین پس از بررسی سیف مود گوشی اگر در این حالت هم مشکل داشتیم موارد زیر کارهایی است که انجام میدهیم:

 • یا لازم است ریست فاکتوری کنیم.
 • یا نیاز است اپدیت گوشی را انجام دهیم.
 • یا مشکلات سخت افزاری را بررسی کنیم.

برای بردن گوشی به حالت سیف مد یک راه و ساده ترین راه را در اینجا بیان میکنیم اما در مطلب آموزش ورود به سیف مد (Safe Mode) در دستگاه‌ های اندرویدی ما قبلا تمامی مراحل و همچنین روش های مختلف را بررسی کردیم که پیشنهاد میکنم از این آموزش استفاده کنید.

برای وارد شدن به سیف مود Safe Mode گوشی مراحل زیر را انجام دهید :

 • ابتدا کلید power دستگاه را فشار دهید تا صفحه خاموش کردن گوشی نمایش داده شود.
 • حالا دست خود را چند لحظه بر روی گزینه  Power Off نگه دارید.

نکته : اگر دست خود را نگه ندارید به جای باز شدن پنجره ریبوب به سیف مود گوشی شما خاموش میشود!

 • حالا دکمه ok را بزنید دستگاه ری استارت میشود و در حالت سیف مود روشن میشود.

حالا فست شارژ گوشی خود را یک بار دیگر بررسی کنید داخل تنظیمات هم بررسی کنید که آیا گزینه مرتبط به فست شارژ گوشی شیائومی فعال است یا خیر در این حالت هم اگر کار نکرد در اولی قدم اگر آپدیت جدیدی برای گوشی آمده است نیاز است آن را انجام دهید چرا که سیستم عامل گوشی با مشکل  رو به رو شده است.

گوشی خود را آپدیت کنید

همانطور که متوجه شدین یکی از دلایل کار نکردن فست شارژ شیائومی آپدیت نبودن سیستم عامل است بنابراین لازم است در ابتدا بررسی کنیم که آیا آپدیت جدیدی برای گوشی ما ارائه شده است یا خیر و پس از آن آپدیت گوشی خود را نصب کنیم.

گوشی خود را ری استارت کنید

شاید به نظر خیلی ساده بیآید اما یک ری استارت کردن گوشی میتواند نرم افزار های که در بک گراند در حال کار هستند را ببندد و مشکل کار نکردن فست شارژ شیائومی را برطرف کند، برخی مواقع امکان دارد برخی از نرم افزار ها در پس زمینه قرار بگیرند و منابع زیادی را استفاده کنند بدون اینکه MIUI بتواند آنها را متوقف کند، این ری استارت گوشی میتواند این نرم افزار ها را ببندد و همه چیز مجدد به حالت عادی خود بازگردد.

گوشی خود را ریست فاکتوری کنید

نکته بسیار مهم این است که با ریست فکتوری کردن گوشی تمامی اطلاعات شما حذف میشود بنابراین لازم است ابتدا تمامی اطلاعات مهم روی گوشی را بردارید و یک بک آپ از گوشی خود تهیه کنید سپس به سراغ ریست فکتوری کردن گوشی بروید

از دید کارشناسی بهتر است این مرحله را در آخرین مرحله انجام دهید یعنی کارهایی که در ادامه در رابطه با بررسی های سخت افزاری برای حل مشکل عدم کارکرد فست شارژ شیائومی گفته میشود را انجام دهید و اگر مشکل برطرف نشد گوشی خود را به حالت کارخانه بازیابی کنید.

بررسی سخت افزاری برای حل مشکل فست شارژ شیائومی

تا به اینجا ما تمامی مواردی که به صورت نرم افزاری  ممکن بود در عملکرد فست شارژ گوشی اختلال ایجاد کند را بررسی کردیم در این قسمت قصد داریم موراد سخت افزاری را مورد بررسی قرار دهیم پس در ادامه همراه ما باشید:

 

باتری گوشی را بررسی کنید

برخی مواقع به دلیل آسیب دیدن باتری گوشی فست شارژ گوشی کار نمیکند، برای بررسی سلامت باتری گوشی راه های مختلفی وجود دارد برای مثال میتوانید از نرم افزار AccuBattery استفاده کنید این نرم افزار این امکان را برای شما فراهم میکند که  میزان مصرف واقعی باتری توسط دستگاه و سایر نرم افزارهای نصب شده بر روی گوشی  را بررسی کنید و مدت زمان شارژ باقی‌ مانده را با توجه به ظرفیت باتری تخمین بزنید. در نسخه رایگان این اپلیکیشن تمامی داده‌های ۲۴ ساعت گذشته به ثبت رسده است؛ اما برای دسترسی به اطلاعات قدیمی‌ تر لازم است اکانت پریمیوم آن را نصب کنید همچنین میتوانید برای بررسی سلامت باتری گوشی از کد های دستوری استفاده کنید که کار شما را خیلی راحت تر میکند. در صورتی که متوجه خرابی باتری شدین لازم است آن را تعویض کنید.

شارژ گوشی را بررسی کنید

برخی مواقع مشکل فست شارژ شیائومی از شارژ گوشی است بهتر است سری شارژ و کابل آن را بررسی کنید، این نکته را توجه کنید که برای استفاده از فست شارژ گوشی حتما باید از شارژ اصلی استفاده کنید بنابراین اگر شارژ شما به هر دلیلی عوض شده باشد نمیتوانید از این قابلیت استفاده کنید.

 

پریز برق را بررسی کنید

ممکن است گوشی شما اصلا شارژ نشود و مشکل فقط فست شارژ نباشد این مورد را بررسی کنید و پریز را جا به جا کنید.

 

از شارژ معمولی به جای فست شارژ استفاده کنید

برای تست کردن سلامت فرایند شارژ شدن گوشی از یک شارژ معمولی استفاده کنید و ببینید آیا گوشی شارژ میشود یا خیر اگر اصلا شارژ نشود و مشکل نرم افزاری نباشد ممکن است پورت شارژ گوشی با مشکلی رو به رو شده باشد برای حل این مشکل بهتر است پورت شارژ را تمیز کنید.

 

تمیز کردن جای شارژ گوشی

برای انجام اینکار بهتر است گوشی خود را خاموش کند حالا با یک خلال دندان و یا با یک تکه کاغذ اینکار را انجام دهید دقت کنید برای تمیز کردن پورت شارژ گوشی از دستمال کاغذی و یا گوش پاکن استفاده نکنید چرا که پورزهای خود این ابزارها ممکن است در دستگاه بماند و باعث شارژ نشدن گوشی شما شود، اگر میخواهید از یک دستمال استفاده کنید دستمال عینک بهترین گزینه است.

در حین شارژ گوشی بیش از حد گرم میشود

یکی از دلایلی که میتواند منجر به کار نکردن فست شارژ شیائومی شود همین گرم شدن بیش از حد گوشی است، دما میتواند بر روی عملکرد گوشی تاثیر مستقیم داشته باشد و مشکلاتی را ایجاد کند ممکن است موبایل شما داغ شود و یا شارژر بیش از حد داغ شود در هر حال میتواند منجر به کار نکردن فست شارژ شود، ممکن است گوشی خود را بر روی داشبورد ماشین قرار داده این این نور خورشید به صورت مستقیم میتواند به گوشی آسیب بزند، به هر دلیلی که گوشی داغ شد برای شارژ کردن آن لازم است تا سرد شدن کامل گوشی صبر کنید.

 

علت کار نکردن فست شارژ شیائومی چیست؟

تا کنون کاربران زیادی با مشکل کار نکردن حالت فست شارژ در گوشی های شیائومی روبرو شده اند از این رو در قسمت بالا به صورت کامل به این موضوعات اشاره کردیم اما به طور خلاصه در این بخش به آنها اشاره میکنیم که لازم است به آنها توجه داشته باشید.

 1. ابتدا دستگاه را یک بار خاموش و روشن کنید تا مطمئن شوید که دستگاه با خطا روبرو نشده است و دوباره سیستم عامل اندروید ریبوت شود.
 2. در مرحله بعدی بررسی کنید اپلیکیشن اضافه و هر چیزی که مرتبط به باتری گوشی باشد را روی دستگاه خود نصب نکرده باشید، عموما برنامه های نشان دادن سلامت باتری، بررسی باتری گوشی، میزان مصرف باتری گوشی و... که در فروشگاه های اینترنت قابل دانلود است بر روی بخش مدیریتی شارژ باتری شما اثر میگذارند.
 3. مورد بعدی علت شارژ نشدن گوشی به صورت بی سیم میشود، غیر فعال بودن حالت شارژ به صورت وایرلس در گوشی شیائومی است. در برخی گوشی ها لازم است این قابلیت را فعال کنید تا گوشی شما شروع به شارژ کردن بکند پس از آن میتوانید مطمئن باشید که دستگاه شما شروع به شارژ کردن میکند.
 4. مطمئن شوید که آخرین نسخه ویندوز بر روی دیوایس خود دارید، گاهی مواقع ممکن است غیر فعال شدن فست شارژ شیائومی بابت اندروید قدیمی دستگاه شما باشد. به همین دلیل بررسی کرده و در صورتی که نسخه جدید اندروید برای آن منتشر شده است بروز کنید.
 5. با انجام این مراحل قطعا مشکل فست شارژ نشدن گوشی شیائومی درست خواهد شد، در صورتی که با مشکل در فعالسازی فست شارژ شیائومی داشتید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

 

علت زود خالی شد باتری گوشی شیائومی چیست؟

زمانی که با مشکل خالی شدن سریع باتری گوشی شیائومی روبرو میشوید لازم است برخی کارها را انجام داده تا مشکل را برطرف کنید. بنابارین با ما همراه باشید.

 1. اپلیکیشن های اضافه از روی دستگاه خود را حذف کنید.
 2. بازی های که گرافیک و فشار زیادی به پردازنده میآورند را تا حد امکان حذف کنید.
 3. اگر از قاب گوشی استفاده می‌کنید مطمئن شوید که گرما یا سرما را به خوبی انتقال میدهد و همیشه دمای باتری در حالت مطلوبی قرار دارد.
 4. همیشه گوشی خود را 100 درصد شارژ نکنید و اجازه ندهید میزان شارژ آن به زیر 10 درصد برسد.
 5. گوشی را شب تا صبح در شارژ قرار ندهید. درست است که گوشی های نسل جدید امکان غیر فعال کردن شارژ زمان پر شدن کامل باتری را دارند اما همین موضوع باعث میشود به بارتی آسیب وارد شده و شارژ را زود تخلیه کند.
 6. قابلیت های مانند GPS، بلوتوث، دیتا گوشی، وای فای و... در صورتی که استفاده نمیکنید غیر فعال کنید.