زمانی که مایکروسافت از ویندوز ۱۱ رونمایی کرد، خیلی زود مشخص شد که بخش بزرگی از کامپیوترها نمی‌توانند این سیستم‌عامل را نصب کنند. مهم‌ترین محدودیت این نسخه‌ی جدید به پردازنده‌ها برمی‌گردد و مایکروسافت می‌گوید سیستم شما باید از پردازنده‌های عرضه شده طی چند سال اخیر بهره ببرد. با این حال، مایکروسافت در نهایت اعلام کرد که سیستم‌های قدیمی می‌توانند ویندوز ۱۱ را نصب کنند ولی برای آن‌ها آپدیتی ارائه نخواهد شد.

حالا کاربرانی که برای سیستم‌های قدیمی خود ویندوز ۱۱ نصب کرده‌اند، از دریافت آپدیت خبر می‌دهند. چند روز قبل اولین آپدیت این سیستم‌عامل منتشر شد که برخلاف انتظار، برای سیستم‌های قدیمی هم ارائه شده است. با وجود اینکه مایکروسافت به عدم ارائه‌ی آپدیت برای سیستم‌های ناسازگار با ویندوز ۱۱ اشاره کرده، اما از طرف دیگر یک صفحه در سایت خود برای نصب این سیستم‌عامل روی سیستم‌های ناسازگار اختصاص داده است.

مایکروسافت در بخشی از این صفحه نوشته که اگر ویندوز ۱۱ را روی سیستم قدیمی نصب کنید، دیگر حق دریافت آپدیت نخواهید داشت. همچنین خاطرنشان کرده که آسیب‌های وارد شده به سیستم دیگر تحت ضمانت شرکت سازنده قرار نمی‌گیرند. اساسا مایکروسافت با این اظهارات، می‌خواهد خود را از دردسرهای حقوقی راحت کند.

برای این شرکت، پشتیبانی نرم‌افزاری از محصولات مختلف اهمیت زیادی دارد و به همین خاطر برای تمام محصولات نرم‌افزاری خود یک تاریخ را به‌عنوان پایان عمر در نظر می‌گیرد. این شرکت اعلام کرده که سیستم‌های مبتنی بر ویندوز ۱۰ تا اکتبر ۲۰۲۵ آپدیت‌های مختلف را دریافت خواهند کرد. اما اگر سیستم شما با ویندوز ۱۱ سازگاری ندارد، در این زمینه هیچ چیزی را تضمین نمی‌کند. به همین خاطر شاید برای مدتی آپدیت دریافت کنید و شاید روند انتشار آپدیت برای سیستم شما به طور کامل متوقف شود.

روی هم رفته اگرچه در حال حاضر این سیستم‌ها موفق به دریافت آپدیت شده‌اند، اما مایکروسافت هر لحظه که بخواهد می‌تواند این روند را متوقف کند. به همین خاطر شاید سیستم شما آپدیت‌های مهم را دریافت نکند. در هر صورت اگر به استفاده از ویندوز ۱۰ ادامه دهید، بدون هیچ مشکلی تا ۴ سال دیگر آپدیت‌های مختلف را دریافت می‌کنید ولی اگر سیستم شما با ویندوز ۱۱ ناسازگار است و آن را نصب کنید، وضعیت آپدیت‌ها برای شما در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد.

منبع: XDA-Developers