محافظ برق دستگاهی است که جلوی نوسانات برق بر روی وسایل الکترونیکی را می گیرد. این وسیله از لوازم مهم برای حفاظت از دستگاه های گران قیمتی مانند: کامپیوتر، یخچال و غیره است. راهنمای خرید اصولی به شما کمک می کند که چه نوع محصولی و از چه جنسی خریداری نمایید تا بتوانید بهترین خرید ممکن را داشته باشید. با افزایش استفاده از وسایل الکترونیکی و کمبود پریز برق جهت شارژ آنها، خرید چند راهی برق در میان بسیاری از افراد رایج است.ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف محصول، مزایا، نکات مهم قبل از خرید و همینطور راهنمای نگهداری از آن آشنا کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم ممکن را هنگام خرید این وسیله کاربردی بگیرید.

محافظ برق چیست و چه کاربردی دارد؟

جریان برق نرمال در ایران ۲۲۰ ولت در فرکانس ۵۰ هرتز می باشد و اگر به مدت ۳ نانو ثانیه، ولتاژ از این استاندارد خارج شود، شوک الکتریکی رخ می دهد. از این رو محافظ های برق تقریبا در هر جایی که وسیله برقی مهمی وجود داشته باشد استفاده می شوند. این محصولات در صورتی که مقدار ولتاژ یا توان برق ورودی دچار افت یا افزایش غیرعادی شود، جریان برق را قطع می کنند. قطع شدن جریان برق می تواند از برخورد جریان غیر استاندارد به قطعه الکترونیکی جلوگیری کرده و در نتیجه مانع از آسیب رسیدن به آن شود.


فرق بین محافظ برق و چند راهی برق چیست؟

 

در هنگام خرید محافظ برق، ممکن است قیمت بسیار پایین تر چند راهی ها کمی وسوسه کننده به نظر برسد. اما تفاوت زیادی بین چند راهی و محافظ برق وجود دارد. چند راهی ها تنها برق را به چند شاخه تقسیم می کنند تا امکان اتصال چند وسیله برقی وجود داشته باشد. اما هیچگونه محافظتی در برابر نوسانات و اختلالات برقی انجام نمی دهند. از سوی دیگر محافظ های برق، علاوه بر زیاد کردن پورت های ورودی برق، از لوازم متصل شده در برابر خطرات احتمالی نیز محافظت می کنند. بنابراین بهتر است به جز مواقع خاص و برای کارهای عادی، اختلاف قیمت بین این دو وسیله را نادیده بگیرید و یک محافظ برق خوب خریداری کنید.


نکاتی که برای خرید محافظ برق یخچال، تلویزیون و چند راهی برق باید بدانید:

جنس بدنه محافظ برق

عامل بسیار مهم دیگر ، جنس بدنه محافظ برق است ، دوستان سعی کنید جنس بدنه محافظ برق بسیار محکم و نسوز باشد.

اندازه کابل محافظ

دومین مسئله مهم طول کابل محافظ برق است ، باید سعی کنید یک محافظ برقی به اندازه کافی طولانی خریداری کنید تا در استفاده از آن مشکلی نداشته باشید.

اتصال USB

امکان اتصال usb که در جدیدترین محافظ برق یافت میشود در واقع یک مزیت است ، اما اگر محافظ شما اتصال USB داشته باشد می تواند بسیار مفید باشد.

تعداد خروجی ها

دوستان سعی کنید محافظی تهیه کنید که حداقل دارای 2 سوکت خروجی برق باشد تا فضا کافی برای دستگاه های متصل به آن داشته باشید. معمولاً محافظ های مورد استفاده برای یخچال ها 2 سوکت دارند اما محافظ های تلویزیون 4 سوکت دارند و البته این به تعداد دستگاه های متصل به آن بستگی دارد.

دکمه خاموش و روشن

اگر می خواهید از منبع تغذیه یخچال خود محافظت کنید ، باید مطمئن شوید که دستگاه دکمه روشن / خاموش ندارد ، زیرا یخچال باید همیشه روشن باشد. اما برعکس برای محافظ های برق تلویزیون صدق می کند و این محافظ ها باید دارای یک دکمه روشن / خاموش باشند.


چه محافظی برای وسیله های مختلف کارآمد است؟

تا اینجا، فاکتورهای کلیِ خرید محافظ برق را در اختیارتان قرار دادیم. اما برای انتخاب محافظ برق مناسب، علاوه بر فاکتور های ذکر شده باید به نوع لوازم برقی خود توجه داشته باشید. یکی از نکات مهم در خرید محافظ برق، حداکثر توان قابل تحمل آن می باشد. به عنوان مثال توان مصرفی یک کولر با یک یخچال متفاوت است و شما نمی توانید از یک نوع محافظ برق برای هر ۲ مورد استفاده کنید. در ادامه، انواع محافظ و چند راهی برق مناسب برای لوازم مختلف را معرفی می کنیم تا بهترین گزینه را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

محافظ مناسب برای کامپیوتر کدام است؟

به طور نرمال، منبع تغذیه یا پاور یک کامپیوتر، وظیفه تامین انرژی مورد نیاز برای تک تک قطعات داخلی را بر عهده دارد. با اینکه پاورها به استاندارد های حفاظتی مختلفی مجهز می شوند؛ یک نوسان شدید می تواند موجب آسیب دیدن پاور یا هر یک از قطعات داخلی شود. عموما محافظ های کامپیوتر که با نام محافظ های صوتی تصویری نیز در بازار شناخته می شوند، در بازه ۱۰۰۰ الی ۲۵۰۰ ولت آمپر عمل می کنند. این محافظ ها به کلید خاموش/روشن نیز مجهز می شوند و می توانند از نوع بی سیم یا سیمی باشند.

محافظ مناسب برای یخچال کدام است؟

یخچال ها به طور کلی نیاز دارند که در تمام طول روز روشن بوده و به کار ادامه دهند. از این رو محافظ های مخصوص یخچال بدون کلید روشن خاموش طراحی می شوند. توان استاندارد برای خرید محافظ یخچال نیز بازه ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ ولت آمپر می باشد.

محافظ مناسب برای تلویزیون کدام است؟

از آنجایی که تلویزیون ها در کنار تجهیزات صوتی تصویری دیگر مانند دستگاه دیجیتال، سینما خانواده و … مورد استفاده قرار می گیرند، تعداد پریز در محافظ های آن ها اهمیت زیادی پیدا می کند. تلویزیون ها هم مانند کامپیوتر ها، به توان ورودی زیادی نیاز ندارند و محافظ های صوتی تصویری موجود در بازار با بازه ۱۰۰۰ الی ۲۵۰۰ ولت آمپر برای آن ها کافی خواهد بود.

محافظ مناسب برای کولر کدام است؟

کولر ها اما بسیار پر مصرف تر از سایر محصولات این لیست می باشند و در بازه مصرفی بالاتری فعالیت می کنند. در هنگام خرید محافظ مخصوص کولر های گازی و پکیج ها از کیفیت ساخت و دوام بالای آن ها اطمینان حاصل کنید. بهترین بازه مصرفی کولر ها و پکیج ها نیز بین ۳۰۰۰ الی ۵۰۰۰ ولت آمپر می باشد.


نکات ایمنی در استفاده از محافظ برق

یکی از اشتباهات متداول کاربران در استفاده از محافظ برق و چند راهی، اتصال یک چند راهی به چندراهی یا محافظ برق دیگر می باشد. این اتصال اصطلاحاً Daisy Chained یا اتصال زنجیروار (خطی) نامیده می شود. این کار می تواند منجر به جرقه زنی و آتش سوزی و خطرات بعدی شود؛ بنابراین از وصل کردن چندراهی به محافظ برق که امکان اتصال همزمان چندین دستگاه دیگر به محافظ را فراهم می کند خودداری کرده و برای سایر دستگاه ها محافظ برق دیگری خریداری کنید.

چرا باید محافظ برق یا محافظ ولتاژ بخریم؟

با توجه به افزایش روزانه قیمت لوازم برقی ، دستگاهی برای محافظت از آنها مورد نیاز است. وقتی خاموش است ، ولتاژ مدتی طول می کشد تا به یک مقدار ثابت برسد ، در اینجا دامنه نوسانات برق به حداکثر مقدار خود می رسد. این یک محافظ ولتاژ است که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه برای چند دقیقه آن را می شکند.

به نظر شما دلایل خرید محافظ برق چیست و چه ویژگی هایی را برای خرید محافظ مناسب در نظر می گیرید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.