یادگیری لحیم کاری و دانستن روش های صحیح لحیم کاری یک مهارت مهم برای مهندسان الکترونیک به شمار میرود. در این مقاله ما به طور کامل لحیم کاری را آموزش میدهیم. برای ساخت اکثر پروژه های الکترونیک شما باید بدانید که چطور و با چه روشی لحیم کاری را انجام دهید.

در ادامه ابزار مورد نیاز برای لحیم کاری را به صورت مختصر معرفی میکنیم:

هویه

هویه مهم ترین ابزار دستی برای لحیم کاری محسوب میشود. در فرآیند لحیم کاری، آلیاژی از قلع که به لحیم معروف است توسط هویه ذوب میشود و باعث برقراری اتصال بین دو قطعه یا سیم الکتریکی میشود.

در انتهای بیشتر هویه ها یک قسمت قابل تعویض وجود دارد که به عنوان نوک لحیم کاری شناخته می شود. نوک های هویه مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام کاربرد مختلفی را ارائه میدهد. برخی از نوک هویه ها برای استفاده در موقعیت ها و مدار های دارای جزئیات بالا استفاده میشوند. برخی از نوک ها استفاده عمومی دارند و برخی نیز بسیار پهن هستند.

خرید هویه

اسفنج برنجی یا معمولی

وقتی شما لحیم کاری را انجام میدهید لایه ای نازک و سیاه روی نوک هویه شما تشکیل میشود که در اثر فرآیند اکسیداسیون است. برای جلوگیری از این کار، بهتر است بعد از هربار لحیم کاری، نوک هویه خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن نوک هویه میتوانید از اسفنج های معمولی یا سیمی استفاده کنید.

پایه هویه

پایه هویه یک قسمت مهم در لحیم کاری است و بسیار مفید است. این پایه به شما کمک میکند تا هویه خود را در جایی مناسب قرار بدهید و باعث میشود گرمای هویه به جایی آسیب نرساند. همچنین به افزایش طول عمر هویه به دلیل انتقال حرارت از هویه به پایه کمک می‌کند.

خرید پایه هویه

سیم لحیم

لحیم یک ماده آلیاژی فلزی است که برای ایجاد پیوند دائمی بین قطعات الکتریکی ذوب می شود.

برای لحیم کاری الکترونیکی متداول ترین نوع، بدون سرب است. این نوع لحیم معمولا از آلیاژ قلع / مس تشکیل شده است. همچنین می توانید از لحیم هسته رزین سرب 60/40 (60٪ قلع ، 40٪ سرب) استفاده کنید اما به دلیل مشکلات بهداشتی از محبوبیت کمتری برخوردار است. اگر از لحیم سرب استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که تهویه مناسب دارید و پس از استفاده دست های خود را می شوید.

خرید سیم لحیم

آموزش لحیم کاری:

قبل از شروع لحیم کاری ، باید لحیم کاری لحیم کاری خود را با لحیم کاری نوک لحیم کاری انجام دهید. این فرآیند به بهبود انتقال گرما از آهن به کالایی که لحیم می کنید کمک می کند. قلع و قمع همچنین به محافظت از نوک و کاهش سایش کمک می کند.

مرحله 1: ابتدا اطمینان حاصل کنید که نوک هویه به طور صحیح به هویه متصل است.

مرحله 2: هویه خود را روشن کرده و بگذارید تا گرم شود.

مرحله 3: نوک هویه را با اسفنج پاک کنید تا تمیز شود.

مرحله 4: سیم لحیم را در یک دست و با دست دیگر هویه را بگیرید. سیم لحیم را به نوک هویه بزنید و مطمئن شوید که لحیم ذوب میشود.

بعنوان نمونه، ما می خواهیم یک LED را به یک مدار لحیم کنیم.

مرحله 1: نصب قطعه – با وارد کردن پایه های LED به سوراخ های مدار شروع کنید. صفحه را به سمت بالا بچرخانید و پایه ها را با زاویه 45 درجه به سمت بیرون خم کنید. این به قطعه کمک می کند تا ارتباط بهتری با پد مسی داشته و از ریزش آن هنگام لحیم کاری جلوگیری کند.

مرحله 2: گرم کردن محل اتصال – هویه خود را روشن کنید. در این مرحله ، با نوک هویه محل اتصال در مدار را لمس کنید (به مدت کوتاه).

مرحله 3: سیم لحیم را روی محل اتصال قرار دهید – نگه داشتن هویه روی محل اتصال را ادامه دهید. در سپس سیم لحیم را به محل اتصال، متصل کنید. (سیم لحیم را مستقیما به نوک هویه نچسبانید). به اندازه مناسب لحیم را به محل اتصال اضافه کنید. کم یا زیاد بودن لحیم باعث کم شدن دوام اتصال میشود.

مرحله 4: پایه ها را جدا کنید – صبر کنید تا لحیم به طور طبیعی خنک شود. به قسمت لحیم ضربه نزنید زیرا باعث کم دوام شدن اتصال میشود. بعد از خنک شدن، با سیم چین پایه های اضافه را حذف کنید.

آموزش لحیم کردن سیم ها:

حالا میخواهیم یاد بگیریم که چطور سیم ها را به هم لحیم کنیم. روکش سیم ها را به اندازه مناسب جدا کنید. اگر سیم شما رشته ای است، رشته ها را با انگشت خود بچرخانید تا رشته ها کامل به هم متصل شوند.

اطمینان حاصل کنید که هویه شما کاملا گرم شده است و سپس با نوک هویه، انتهای بدون روکش سیم ها را لمس کنید (به مدت کوتاه)

حالا سیم لحیم را به سیم بچسبانید و با هویه، لحیم را به انتهای بدون روکش سیم بچسبانید.

در نهایت دو سیم را که از قلع پوشیده شده اند، به هم بچسبانید و با هویه لحیم روی آن ها را ذوب کنید. این کار باعث میشود هر دو سیم به هم متصل شوند.

حذف لحیم از محل اتصال:

برای حذف لحیم شما میتوانید از قلع کش استفاده کنید. با فشردن اهرم این دستگاه، هوا از محفظه آن خارج میشود. نوک قلع کش را نزدیک به محل اتصال کنید، با هویه لحیم را گرم کنید و با ذوب شدن لحیم در محل اتصال، دکمه قلع کش را فشار دهید. فشردن دکمه یک فشار هوای منفی ایجاد میکند و لحیم ذوب شده را از مدار جدا و به درون محفظه می‌کشد. برای عملکرد بهتر و مانع از آسیب رسیدن به نوک قلع کش از شیلنگ نسوز قلع کش استفاده کنید.