شارژ کردن گوشی از شب تا صبح به شما امکان می‌دهد تا در طول روز از آن استفاده زیادی داشته باشید؛ اما اشتباه نکنید، چون ممکن است در ادامه بفهمید چه آسیب هایی شدیدی به گوشی خود وارد کرده اید! جالب است بدانید که ماندن گوشی در شارژ از شب تا صبح ممکن است در طولانی مدت آسیب زیادی به باتری گوشی شما وارد شود.

موبایل های هوشمند به ضروری‌ترین وسیله شخصی ما در روزمره تبدیل شده ‌اند و بدیهی است ک قدرت باتری موبایل اهمیت زیادی در انتخاب و خرید گوشی دارد. در این مقاله قصد داریم به موضوع شارژ گوشی از شب تا صبح بپردازیم و به سوال رایج که آیا زدن گوشی به شارژ شب تا صبح ضرر دارد؟ پاسخ دهیم و به نکاتی جهت افزایش طول عمر باتری می پردازیم.

فرآیند شارژ گوشی های هوشمند

زمانی که شما خوابیده‌اید و در حال رویا دیدن درباره‌ی پرچمداران سال 2018 هستید گوشی شما در مدت حدود 2 یا 3 ساعت کاملاً شارژ می‌گردد. برای باقی شب نرم‌افزار گوشی پس از رسیدن به ظرفیت 100%، شارژ باتری را متوقف خواهد کرد تا شارژ بیش از حد به آن صدمه نزند. اما این موضوع از ایجاد گرما توسط باتری جلوگیری نخواهد کرد.

افزایش حرارت می‌تواند به باتری صدمه بزند

شارژ گوشی در طول شب زیر بالش یا پتو یا حتی اگر گوشی داخل قاب خود باشد، توانایی باتری برای شارژ تا ظرفیت کامل را محدود می‌کند. برای مثال اگر باتری شما به مدت یک سال به دمای 40 درجه سانتی‌گراد برسد، پس از آن باتری شما در شارژ کامل 100% تنها به 65% از ظرفیت خود خواهد رسید و یا اگر باتری شما تنها به مدت سه ماه به دمای 60 درجه سانتی‌گراد برسد، 40 درصد از ظرفیت خود را از دست خواهد داد.

این اطلاعات نشان می‌دهند که نگه داشتن شارژ باتری بین 40 تا 80 درصد باعث عمر بهینه‌ی آن می‌شود که نشانگر این است که یک شارژ کوتاه در میانه‌ روز برای باتری شما مفید‌تر است. شارژ شبانه گوشی امکان نگه داشتن شارژ بین این درصد را به شما نمی‌دهد مگر اینکه هر ساعت از خواب بیدار شوید. با این تفاسیر اگر بازهم می‌خواهید گوشی خود را در طول شب شارژ کنید مطمئن شوید که چیزی بر روی آن قرار ندارد که باعث ایجاد گرمای اضافه برای باتری شود.

آیا شارژ گوشی شب تا صبح ضرر دارد؟

شارژ کردن گوشی از شب تا صبح بی‌خطر است، اما نه اینکه بر روی عمر باتری بی‌تأثیر باشد. در کل، گوشی‌های مدرن برای اینکه کاملا شارژ شوند، به یک ساعت و نیم و نهایتا دو ساعت زمان نیاز دارند؛ بنابراین شارژ طولانی مدت، مثل ماندن گوشی در شارژ از شب تا صبح، موجب فرسایش باتری یا به عبارتی بهتری موجب کاهش عمر آن می‌شود.

البته یک سری اقدامات وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا گوشی خود را در طول شب شارژ کنید و در عین حال، برخی از مضراتی که این کار دارد را هم به حداقل برسانید. اولین و مهم‌ترین اقدام، این است که مطمئن شوید فضای خالی زیادی در اطراف گوشی‌تان وجود دارد و به اصطلاح، گوشی‌تان می‌تواند نفس بکشد.

در هر حال و تحت هر شرایطی، بیش از حد داغ شدن برای گوشی مضر است و بزرگ‌ترین دشمن سلامت باتری و سایر اجزای درونی گوشی‌تان است. پس فضای خالی زیادی در هنگام زدن گوشی به شارژ از شب تا صبح و در اطراف آن فراهم کنید و هیچ چیزی هم زیر یا روی آن قرار ندهید.

اقدام بزرگ و مهم دیگری که می‌توانید انجام دهید، استفاده از تجهیزات درست و مناسب برای شارژ گوشی شب تا صبح است. استفاده از شارژرهایی که در جعبه خود گوشی‌ها وجود دارد اهمیت بسیار بسیار زیادی دارد. چون دقیقا برای همان مدل طراحی و ساخته شده‌اند.

اما با توجه به اینکه تعداد زیادی از گوشی‌های امروزی بدون شارژر عرضه می‌شوند و این احتمال هم وجود دارد که در آینده گوشی‌های بیشتری شارژر را حذف می کنند و برای همین ممکن است در انتخاب شارژر مناسب اشتباه کنید. البته می‌توانید با راهنمایی گرفتن از فروشنده، شارژر مناسب برای گوشی خود را تهیه کنید.

یکی دیگر از اقدامات، این است که هنگام شارژ گوشی شب تا صبح، قابلیت Fast Charge را خاموش یا غیرفعال کنید؛ البته اگر امکان انجام این کار در گوشی شما وجود دارد. همین که آهسته‌تر به ۱۰۰ درصد برسد، می‌تواند به معنی سپری کردنِ مدت زمان کم‌تری در آن چرخه‌ بین ۹۹ تا ۱۰۰ درصد باشد. اما جدا از تمامی این مسائل، شما باید با این حقیقت کنار بیایید که باتری‌ها نمی‌توانند تا ابد و برای همیشه دوام عمر کنند.

همین که از گوشی خود استفاده می‌کنید، به معنی کاهش عمر باتری آن است و خب نمی‌توان از گوشی خود استفاده نکرد. هیچ کاری درمورد این موضوع از دستتان برنمی‌آید. صد البته، اقداماتی وجود دارد که می‌توان انجام داد تا کاهش عمر باتری ناشی از شارژ کردن گوشی از شب تا صبح را به تاخیر انداخت. اما این اقدامات هم واقعا از یک جا به بعد چندان موثر نخواهند بود.

جدا از این، اکثر مردمی که گوشی خود را از شب تا صبح شارژ می‌کنند، آنقدر روزهای پرمشغله و شلوغی دارند که زمان مناسب دیگری برای شارژ کردن گوشی خود پیدا نمی‌کنند. در هر صورت، این امر تبدیل به سبک زندگی و یکی از عادات زندگی برخی از مردم شده است و نمی‌توان کاری کرد.

علت خالی شدن باتری گوشی بدون استفاده از شب تا صبح چیست؟

گاهی اوقات حتی بدون شارژ گوشی شب تا صبح شاهد خالی شدن از شب تا صبح باتری موبایل خود هستیم. دلیل خالی شدن شارژ گوشی از شب تا صبح را می توان در فعال بودن اپلیکیشن ها در پس زمینه جستجو کرد. بهتر است بدانید به محض خارج شدن از برنامه عملکرد آنها متوقف نمی شود.

بسیاری از نرم افزارها همچنان در بک گراند فعال می مانند. حتی ممکن است اینترنت را هم مصرف کنند. اما نکته قابل توجه میزان مصرف باتری است. اپ های نیمه فعال همچنان بخشی از رم گوشی را به خود اختصاص می دهند و باطری گوشی را مصرف می کنند.

هر چه تعداد این برنامه ها بیشتر باشد خالی شدن ناگهانی باطری نیز زودتر از زمانی که انتظارش را ندارید اتفاق می افتد. پس اگر نمی خواهید شاهد خالی شدن باطری موبایل خود پس از شارژ کردن گوشی از شب تا صبح باشید قبل از خواب آپ های نیمه فعال را متوقف کنید.

جمع بندی و پاسخ به سوالات متداول

در این مقاله سعی کردیم با نگاهی اصولی و درست، به این سوال رایج که اگر گوشی شب تا صبح در شارژ باشد چه می‌شود، پاسخ بدهیم و آگاهی زیادی نسبت به این موضوع به دست آوردیم. بنابراین بهتر است باتری موبایل را تا چند درصد شارژ کنیم و تا جایی که ممکن است از شارژر اصلی برای شارژ کردن استفاده کنیم.

با رعایت نکاتی که در مقاله گفته شد، می توانید با خیالی راحت به شارژ کردن گوشی از شب تا صبح، بپردازید و روز بعد زمان زیادی از آن استفاده کنید. حالا دیگر می‌دانید که مواردی مانند اور شارژ باتری، شب تا صبح تو شارژ بودن گوشی همگی به دلیل گرم شدن زیاد گوشی، رایج شده اند و اگر با رعایت نکاتی که گفته شد، مانع از داغ شدن آن بشوید، مشکلی پیش نمی‌آید و می‌توانید گوشی هوشمند خود را در طول شب شارژ کنید.

آیا شارژ کردن گوشی در طول شب برق بیشتری مصرف می کند؟

در صورتی که گوشی شما در طول شب به شارژر متصل بوده و ظرفیت باتری به 100 درصد برسد هنگامی که ظرفیت باتری دوباره به ۹۹ درصد کاهش می‌یابد، شارژر مقدار بسیار کمی برق مصرف می‌کند تا به ۱۰۰ درصد برگردد. این چرخه تا زمانی که گوشی خود را از شارژر جدا کنید، تکرار خواهد شد. بدین ترتیب گوشی تقریبا به طور مداوم در حال شارژ شدن بوده که منجر به مصرف بیشتر انرژی می شود.

چه گوشی هایی قطع کن شارژ دارند؟

در گوشی‌های هوشمند اندرویدی فناوری Home Automation برای شارژ گوشی شب تا صبح مورد استفاده قرار گرفته است. این فناوری از داغ شدن و آسیب وارد شدن به باتری گوشی بعد از شارژ کامل جلوگیری می‌کند. این موضوع تاثیر زیادی در افزایش طول عمر باتری‌های گوشی‌های اندرویدی دارد. این ویژگی در مورد گوشی‌های قدیمی‌تر صدق نمی‌کند.

آیا شارژ 100 درصد گوشی به باتری موبایل آسیب می رساند؟

اگرچه وسایل الکترونیکی مدرن به محض اینکه باتری‌هایشان به 100 درصد می‌رسد، به طور خودکار جریان را متوقف می‌کنند. اما با در نظر گرفتن چرخه عمر باتری، هر بار شارژ کامل و دشارژ شدن کامل آن، یک چرخه از عمرش را می‌کاهد.