مشکل this apple id is not active چیست و چرا رخ می‌دهد؟

در این مطلب قصد داریم در مورد مشکل برخی از کاربران صحبت کنیم که مخصوصا برای دارندگان ایرانی گوشی‌های آیفون می‌تواند رخ دهد. پیغام «This Apple ID is not Active» یا موارد مشابه آن، هنگامی رخ می‌دهد که کاربران نمی‌توانند با موفقیت وارد اکانت اپل آی دی خود شوند و حتی با مراجعه و ثبت فراموشی رمز عبور در سایت اپل نیز نمی‌توانند وارد شوند. در این هنگام باید گفت که آی دی شما از جانب اپل غیرفعال شده است و قابل استفاده نخواهد بود. اکثر افراد در این هنگام تصویر می‌کنند که در ساخت اکانت توسط خودشان دچار اشتباه شده‌اند یا انگشت اتهام را به سمت فروشنده‌ای می‌برند که این اکانت را با دریافت پول برای‌شان فعال‌سازی کرده است. اما درواقع این‌طور نیست.

هنگامی که این پیغام برای شما ظاهر می‌شود، احتمالا یکی از دلایلش اعمال تحریم‌های جدید توسط شرکت‌های آمریکایی برای ایران است. جالب است بدانید که اگر از این اپل آی دی روی اکانت iCloud دستگاه خود استفاده کرده باشید، مشکل بزرگ‌تر شده و در صورت تنظیم کارخانه یا هر روش دیگری، دستگاه شما قفل خواهد شد. بدین ترتیب نمی‌توانید فعال‌سازی دستگاه خود را انجام دهید. در این شرایط بهتر است که به یکی از سوالات امنیتی خود هنگام ساخت اپل آی دی داده‌اید، دستگاه خود را آنلاک کرده و از حالت قفل آی‌کلود خارج کنید. یک روش دیگر هم استفاده از سرویس‌هایی همچون iCloud Remover است که البته هزینه بالایی برای‌تان خواهد داشت.

جلوگیری از بروز این مشکل

برای اینکه این مشکل دیگر برای شما رخ ندهد، توصیه می‌شود تا Find My را روی دستگاه خود غیرفعال کنید. البته ارتباط این اقدام با عدم بروز مشکل، هنوز به صورت صد درصد ثابت نشده است، اما بسیاری از کاربرانی که این مشکل را گزارش کرده‌اند، بخش Find My را فعال کرده بودند. 


حل مشکل this apple id is not active به صورت سریع و رایگان

برای رفع مشکل اکتیو شدن اپل آیدی اولین و کاربردی‌ترین راه استفاده از چت ساپورت اپل است. بخش چت اپل ساپورت از همین حالا در وب سایت رسمی اپل آماده پاسخگویی به شما است.

برای این کار باید با بخش ساپورت اپل به زبان انگلیسی چت کنید یا از فردی که تسلط بیشتری به زبان انگلیسی دارد کمک بگیرید.

لازم به یاد آوری است که بخش ساپورت اپل نباید هیچ ردی از شما در ایران پیدا کند. پس در زمان چت فقط یک دستگاه را به اینترنت متصل نگه دارید و آی پی آن را به آمریکا تغییر داده و جی پی اس آن را خاموش کنید.

نکته اصلی این است که باید حتماً در جریان ارتباط با اپراتورهای اپل ساپورت، آی پی را روی کشور آمریکا قرار داده و حتی پیش از آغاز چت نیز باید کشور آمریکا را انتخاب کنید.

پیش از آغاز به چت کردن باید حتماً این نکات را مورد بررسی قرار دهید:

 • 1.اسم و فامیل خودتان از اپل آیدی مورد نظر را باید حتماً به یاد داشته باشید. بخش ساپورت در جریان چت ممکن است اطلاعات هویتی مختلفی را از شما بگیرد و شما باید اطلاعات مربوط به اپل آیدی خودتان را به صورت درست اعلام کنید. برای پیدا کردن اطلاعات هویتی اپل آیدی نظیر اسم و فامیل می‌توانید به بخش بالای Settings در آیفون یا آیپد مراجعه کنید
 • 2.در جریان چت کردن، بخش پشتیبانی ممکن است سؤالات امنیتی، پاسخ آن‌ها و تاریخ تولد را از شما بپرسد و باید شما به‌درستی به آن‌ها پاسخ دهید.
 • 3.بخش پشتیبانی ممکن است برای احراز هویت چندین بار سؤالات امنیتی و پاسخ آن‌ها یا اطلاعات هویتی دیگر را از شما بپرسد
 • 4.پس از پایان چت، بخش ساپورت به شما یک لینک اکتیو کردن دوباره می‌دهد که از آن طریق می‌توانید اکانت خود را دوباره فعال کنید.
 • 5.پس از پایان مراحل یاد شده، دوباره باید به بخش Support team مراجعه کرده و اقدام به درخواست فعال سازی اپل آیدی از طریق ارتباط با بخش پشتیبانی کنید.

نکته مهم: حتماً این کار را با فردی انجام دهید که تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشد، برخی از گزینه‌های پیش از چت، به‌جای راهنمایی شما برای فعال سازی اکانت، شما را به غیرفعال سازی خودخواسته راهنمایی می‌کنند.

نکته خیلی مهم: در فرایند چت با بخش پشتیبانی، شما در حال احراز هویت خود هستید، در صورتی که اپراتور به نحوه پاسخ دهی شما شک کند، ممکن است درخواست شما مبنی بر فعال سازی دوباره را بدون پاسخ بگذارد.

پس به‌طور خلاصه این مراحل را طی کنید:

 • 1.به وب سایت رسمی اپل به آدرس www.apple.com بروید
 • 2.از بخش بالا گزینه Support را بزنید
 • 3.گزینه Get Support را پیدا کرده و آن را بزنید
 • 4.گزینه North America را زده و United States را انتخاب کنید
 • 5.گزینه Apple ID را بزنید
 • 6.گزینه The Apple ID is Disabled or … را بزنید
 • 7.و در نهایت گزینه Chat را بزنید

به یاد داشته باشید که با لحنی دوستانی از بخش پشتیبانی اپل باید درخواست اکتیو کردن اپل آیدی خود را مطرح کنید. برای مثال از جمله My Apple ID is Deactivated, Can I ask you please reactive it now? استفاده کنید.


جمع‌بندی

مشکل دی‌اکتیو شدن اکانت اپل آی دی ممکن است برای هر کاربر ایرانی استفاده کننده از محصولات اپل پیش بیاید و دلیلی جز اعمال تحریم توسط آمریکا علیه ایران ندارد. شما باید در نقش یک کاربر غیرایرانی در این موارد عمل کرده و اطلاعات هویتی اکانت اپل آی دی خود را مو به مو بلد باشید. تسلط به زبان انگلیسی و صحبت صحیح با کارشناسان آنلاین اپل، در این زمینه می‌تواند مشکل شما به‌سادگی حل کند. مهم این است که اطلاعات صحیحی را رد و بدل کرده و از سرویس تغییر آی پی استفاده کنید که شما را به‌عنوان یک کاربر آمریکایی به پشتیبان بشناساند.