ایجاد اعتماد در بین کاربران برای ثبت سفارش یکی از مسائلیه که کسب و کارهای اینترنتی با آن درگیر هستند. داشتن اینماد ، درگاه رسمی پرداخت بانکی ، وجود دفتر فیزیکی قابل مراجعه ، برندینگ و سابقه طولانی مدت حضور و … با اینکه که فاکتورهای مهم اعتماد سازی یک فروشگاه اینترنتی هستند اما برای درصدی از افراد ، همه این فاکتورها قانع کننده نیست و باز این سوال رو مطرح می کنند که

از کجا معلوم بعد پرداخت پول ، سفارش ما رو ارسال کنند؟

شاید یه راه حل برای مشکل عدم اعتماد این باشه که سفارشات به صورت پرداخت در محل ثبت بشه. یعنی اول کالا رو مشتری تحویل بگیره بعد مبلغ رو پرداخت کنه. حرف کاملا منطقیه و میتونه واقعا در راستای اعتمادسازی برای مشتریان قدم بلندی باشه اما خوب این داستان دو سمت داره. حق انتخابی که به مشتری میده و مشکلاتی رو که برای فروشگاه اینترنتی ایجاد می کنه.

مشکلات پست پرداخت در محل

تاخیر یک روزه:

اولین داستانی که هست اینه که برای ارسال سفارش پرداخت در محل، شما باید امروز ثبت مرسوله کنید تا فرداش تو سیستم بشینه و بشه ارسال کرد. یعنی حداقل یک روز از ارسال پستی معمولی بیشتر طول میکشه.

تحویل نگرفتن کالا توسط مشتری:

 بعضی از سفارشاتی که توی سایت ثبت میشه، توسط مشتری کنسل میشه. کنسل شدن سفارشات، چیز عجیب غریبی نیست. ولی وقتی سفارش رسید درب منزل مشتری و اونجا کنسل کنه ، خوب اینجاست که ما هم هزینه ارسال رو باید بدیم هم هزینه برگشت کالا. دلایل کنسل کردن سفارش بعضا منطقیه مثل اینکه قرار بوده ۳ تا ۵  روز برسه و بیشتر طول کشیده (هر چند که ما همون روز تو سامانه ثبت کردیم و فرداش هم تحویل پست دادیم اما از اونجا به بعدش با شرکت پسته و پیش میاد که دوستان عزیز پست ، نتونستن سر موقع برسونن و اعتراض ما هم به جایی نخواهد رسید. پس باید از مشتری عذرخواهی کنیم و حق رو به مشتری بدیم). اما بعضی وقت ها دلایل کنسل کردن منطقی نیست. (مثلا “از سایت سفارش دادم بعد ارسال سفارش مغازه سر کوچمون آورد از اون خریدم” یا موردی که خیلی پیش میاد وقتی کالا رو میخوان تحویل بگیرن با مامور پست چونه میزنن که یا تخفیف بده یا نمیخوایم که اینجا مامور پست باید دقیقا مبلغی که تو برگه نوشته رو بگیره پس سفارش کنسل میشه و …)

مغایرت های مالی:

اینجا مربوط به مشتری نیست اما فروشگاه اینترنتی خیلی براش مهمه که حساب و کتابش با پست با حسابداری خودش تطابق داشته باشه. چون سیستم پرداخت در محل پست به روز نیست و با تاخیر گزارش های مالی رو میده ، خیلی وقت ها تو حسابداری ما به مشکل میخوریم کلی باید زمان و هزینه بدیم برای پیدا کردن مغایرت و در نهایت خیلی از مغایرت ها و کمبود پرداختی ها رو چون پست گردن نمی گیره باید یه عنوان ضرر ثبت کنیم. پس استفاده از پنل پرداخت در محل علاوه بر مشکلات و سختی ها که داره باعث ضرر مالی ما هم میشه.

افزایش تعرفه پستی:

با همه شرایط و مشکلاتی که در بالاتر بهش اشاره شد و بعضی مواردی رو هم نمیشد گفت، بازم برای موندن تو بازار رقابت و دادن حق انتخاب به مشتری هزینه های اضافی پست پرداخت در محل را قبول کرده بودیم و این امکان در سایت خرید‌آنلاین فعال بود. اما از حدودا اول مهر تعرفه های پستی افزایش پیدا کرد. تو ارسال های پست سفارشی و پیشتاز افزایش ۲ تا ۵ هزار تومنی رو مرسوله های کوچک و معمولی قابل کنار اومدن بود. اما بعد از رسیدن کالا به مشتری ، تماس های نارضایتی شروع شد بعنوان مثال کالایی به ارزش ۲۵ تومن سفارش داده بود و 20 هزار تومان هزینه پست پرداخت در محلش شده بود!!!

با بررسی هایی که رو هزینه ها و سفارشات انجام دادیم به این جمع بندی رسیدیم که با تعرفه های جدید نه برای ما نه برای مشتری هزینه پست پرداخت در محل به صرفه نیست و ما هم مثل خیلی از کسب و کارهای اینترنتی برای ارسال غیر از شهر کازرون امکان پرداخت در محل رو غیر فعال کردیم.

خوشحال میشیم نظراتتون رو توی بخش دیدگاه همین نوشته با ما در میان بزارید.