رعایت امنیت، هنگام وب‌گردی موضوع بسیار مهمی است چرا که اگر از آن غافل شوید، رد پایی از وب‌گردی‌تان به جا می‌گذارید و اگر کسی به سیستم شما دسترسی پیدا کند، به‌راحتی می‌تواند تاریخچه یا هیستوری وب‌گردی‌ شما را پیدا کند.

بنابراین همواره می‌بایست راهی را برای وب‌گردی انتخاب کنید که کمترین اثر را از خودتان به جا بگذارید. زمانی که از مرورگرها در حالت عادی استفاده می‌کنید، تاریخچه وب‌گردی شما در آن‌ها ذخیره می‌شود. به همین دلیل است که شما برای حفظ امنیت خودتان می‌بایست هر از گاهی این تاریخچه را پاک کنید. 

اگر این کار را مرتب انجام می‌دهید که امنیت خودتان را بالا می‌برید؛ اما اگر نگران فراموش‌کردن این کار هستید و ممکن است با این فراموش‌کاری، امنیت‌تان را به خطر بندازید، این مقاله را تا آخر بخوانید. 

برای این‌که بتوانید در حالت کاملا امن و مخفی و بدون به‌جاگذاشتن رد پا وب‌گردی کنید، کافی است که از حالت مخفیِ مرورگر استفاده کنید. در این صورت هیچ اطلاعاتی از وب‌گردی شما در جایی ذخیره نمی‌شود و با بستن مرورگر، تمام اطلاعات وبگردی‌ شما از بین می‌رود و دیگر نیازی به حذف هیستوری مرورگرتان نیست. 

در ادامه به این می‌پردازیم که چگونه در حالت مخفی در مرورگرهای مختلف، وب‌گردی کنیم.

Chrome

در مرورگر کروم، نام این قابلیت Incognito است. برای استفاده از آن، کروم را باز کنید، وارد منوی مرورگر شوید و گزینه New Incognito window را انتخاب کنید. به همین ترتیب می‌توانید بعد از بازکردن کروم، کلید‌های Ctrl+Shift+N را به صورت همزمان فشار دهید تا صفحه Incognito برایتان باز بشه. 

Foxfire

در مرورگر فایرفاکس وارد منو شوید و گزینه New Private Window را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید بعد از بازکردن فایرفاکس، کلید‌های CTRL + SHIFT + P را به صورت همزمان فشار دهید تا صفحه برایتان باز شود. 

Safari

در سافاری نیز می‌توانید از این قابلیت برای وب‌گردی مخفی استفاده کنید. به این ترتیب که، مرورگر سافاری را باز کنید، وارد منوی File شوید و گزینه New Private Window را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید پس از بازکردن سافاری، کلید‌های Shift+Command+N را به صورت همزمان فشار دهید تا صفحه برای شما باز شود. 

Edge

در مرورگر اج نیز وارد منو شوید و گزینه new InPrivate window را انتخاب کنید. حتی می‌توانید دکمه‌های Ctrl+Shift+P را همزمان فشار دهید تا پنجره مخفی این مرورگر برای شما باز شود. 

پس اگر در اینترنت زیاد وب‌گردی می‌کنید، ما توصیه می‌کنیم که حتما از حالت مخفی و امن مرورگر خود استفاده کنید.