معمولا بیشتر ما در ایمیل‌مان اطلاعات حساسی داریم، از اطلاعات شخصی گرفته تا فایل‌ها‌ی مهم. همواره نیز در تلاشیم تا راه‌های هک‌شدن آن را مسدود کنیم و اجازه ندهیم افراد ناشناس به آن دسترسی پیدا کنند. اما سوال اینجاست که چگونه مطمئن شویم که کسی به حساب‌مان دسترسی داشته یا نه. در این مقاله پاسخ این سوال و راه‌کار آن را بررسی می‌کنیم.

پیش از هر چیز بگوییم به دلیل اینکه سرویس ایمیلِ جیمیل از سایر سرویس‌های ایمیل، امن‌تر و پرکاربرتر است، ما این مقاله را اختصاص داده‌ایم به موضوع حفظ امینیت اطلاعات در جیمیل

در اینکه در حساب‌های ایمیل‌تان باید حتما برای جلوگیری از دسترسی افراد ناشناس، تایید هویت دومرحله‌ای را فعال کنید، شکی نیست. پس حتما برای انجام آن، سری به سایت تواناتک بزنید به این دلیل که ما محتوای آموزشی لازم در این باره را آنجا در اختیارتان گذاشته‌ایم. به‌راحتی می‌توانید آ‌ن‌ها را با یک سرچ پیدا کنید.  

درباره جیمیل‌، شما همیشه می‌توانید چک کنید که چه دستگاه‌هایی به حساب‌تان دسترسی دارند. به این ترتیب که ابتدا وارد حساب جیمیل‌ شوید، روی پروفایل‌تان در بالا و سمت راست کلیک کنید و سپس روی  “Manage your Google Account” کلیک کنید. بعد، وارد بخش  security ” شوید. 

سپس می‌بینید که در بخش Recent security events، با انتخاب گزینه Review Security Events، فعالیت‌های ۲۸ روز گذشته شما نمایش داده می‌شود. با دقت آن را بررسی‌ کنید و اگر فعالیت مشکوکی دیدید، گزینه See Unfamiliar activity? را انتخاب کنید و سپس روی Change Password کلیک کنید.  

در سیستم آی‌او اس نیز در بخش Your devices، می‌توانید لیست دستگاه‌هایی که به حساب شما دسترسی پیدا کرده‌اند - یا در حقیقت با آن به حساب شما لاگ‌این شده‌اند - را ببینید. وارد قسمت Manage Device شوید، لیست دستگاه‌های متصل به حساب‌تان را چک کنید و اگر دستگاه مشکوکی دیدید، گزینه Don't Recognize a device? را انتخاب کنید و روی Change Password کلیک کنید و در پایان نیز رمز عبور حساب‌تان را به‌سرعت عوض کنید.